Açık Kaynak Harita ve Mobil Yazılım ile İnsan Güvenliği

Arif CEYLAN, Ali ÇALHAN
1.888 277

Öz


Bu çalışmada akıllı telefonların güvenlik sistemleriyle bütünleştiği bir kişisel güvenlik sisteminin tasarlanması amaçlanmaktadır. Güvenlik sorunu oluşturacak durumlarda, akıllı telefonlarda bulunan internet bağlantısı, küresel konumlandırma sistemi (GPS), ağ adresi gibi özelliklerin merkezi bir güvenlik sistemine aktarılması ve sistemde bilgilerin takip edilip en yakın güvenlik biriminin yönlendirilmesi, müdahale edilmesi ve verilerin işlenmesi çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır.Çalışmamızda, harita hizmeti için açık kaynak harita uygulaması olan OpenStreepMap ve verilerin iletimi için Websocket teknolojisi kullanılmaktadır. Mobil uygulama için de her platformda çalışabilecek melez (hybrid) bir uygulama geliştirilmiş olup, Android telefonlar için de ayrıca Java ile bir uygulama geliştirilmiştir.

Tam metin:

479-484

Referanslar


OpenStreetMap Web Sitesi.(2015) https://www.openstreetmap.org

OpenLayers Web Sitesi. (2015) http://openlayers.org/

Osrm Web Sitesi. (2015) http://project-osrm.org/

Polyline Algoritması (2015). https://developers.google.com/maps/documentation/utilities/polylinealgorithm

Haversine Formülü (https://en.wikipedia.org/wiki/Haversine_formula)

Android için websocket Kütüphanesi. (2015)

https://github.com/nkzawa/socket.io-client.java

Websocket işlemleri için socket.io kütüphanesi (2015) http://socket.io/

Pimentel, V., Nickerson, B.G., (2012). Communicating and Displaying Real-Time Data with WebSocket, IEEE Internet Computing, vol.16, no.4, pp.45-53.

Li T., Huaichang D., Long T., Ye Xu.. (2013) The discussion of cross-platform mobile application based on Phonegap, Software Engineering and Service Science (ICSESS), 2013 4th IEEE International Conference on.
ISSN: 2148-3736

El-Cezeri Journal of Science and Engineering is indexed by: